Pewnie znana Ci jest zasada 3R czyli Reduce, Reuse, Recycle ( ogranicz, użyj powtórnie, przetwarzaj). To jest podstawa ekologicznego życia, ale to wciąż za mało, bo uchronić naszą planetę przez zanieczyszczeniem i degradacja środowiska. Do istniejących eRek dopisano kolejne 2 a nawet 4 zasady, związane  z ruchem „Zero waste” i gospodarką obiegu zamkniętego.
Zasady 7R to: Rethink, Refuse, Reduce, Reuse, Repair, Recycle, Rot
Jak można zastosować te zasady w kontekście urządzania wnętrz?

Rethink – przemyśl, swoje życie, stosunek do rzeczy, do posiadania i do Ziemi.
Przed kolejnym zakupem pomyśl czy dana rzecz jest Ci na pewno potrzebna, czy zakup jest spowodowany kaprysem, impulsem, modą, presją, tradycją lub z innego powodu. Prześpij z tym pomysłem albo nawet poczekaj miesiąc. Jeśli w dalszym ciągu uważasz, że ta rzecz jest Ci potrzebna, kup ją ale na rynku wtórnym lub nową, ale bardzo dobrej jakości, by posłuzyła Ci na długo a potem znalazła kolejnego nabywcę lub nadawała się do odświeżenia, naprawienia, przerobienia

Refuse  -odmawiaj / rezygnuj z jednorazowości
Nie przyzwalaj na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj jednorazowych rzeczy (opakowań, sztućców, kubków, ulotek, gadżetów reklamowych, nie kupuj produktów, negatywnie wpływają na środowisko w którymkolwiek cyklu życia produktu (na etapie produkcji, użytkowania i po zużyciu)

Reduce  – ograniczaj zarówno zużycie zasobów, energii, ale także przedmiotów, z których korzystasz  i którymi się otaczasz.
To jest zasada bliska minimalizmowi. Człowiekowi do życia wystarczy 100 przedmiotów. Zobacz w internecie osoby, które podjęły wyzwanie ograniczenie posiadania do tylu rzeczy. A może też podejmiesz takie wyzwanie? Warto zacząć od kuchni, gdzie mamy cała masę rzeczy służących tylko do jednej czynności a można je zastąpić produktem wielofunkcyjnym. Czy do jajka musisz mieć specjalną gilotynkę czy wystarczy Ci nóż?

Reuse  – używaj ponownie, wybieraj rzeczy wielorazowe, rzeczy dobrej jakości, które posłużą Ci przez lata, znajduj nowe zastosowanie dla nieużywanych rzeczy, jeśli czegoś nie potrzebujesz a jest dalej sprawne oddaj (rehome) lub sprzedaj komuś, kto z tego zrobi użytek

Repair – naprawiaj, samodzielnie lub oddaj do naprawy, wybieraj produkty, których naprawa jest możliwa.

Recycle  – segreguj i przetwarzaj, jeśli coś musisz wyrzucić staraj się, żeby trafiły do odpowiedniego pojemnika na odpady (lub odpowiedniego punktu odbioru np. elektośmieci), tak by mogły zostać powtórnie przetworzone

Rot  – kompostuj – odpadki organiczne można wykorzystać do produkcji energii lub otrzymać z nich kompost – naturalny nawóz. Jeśli nie masz własnego kompostownika zadbaj o to by odpady organiczne trafiały do tzw. kontenera na bioodpady. Jak się to ma do urządzania wnętrz? Na kompost nadają się także trociny powstałe przy pracach stolarskich oraz niezadrukowana tektura, ścinki papieru, drobne gałązki czy inne naturalne resztki z prac dekoratorskich. Nie wolno wrzucać malowanego czy lakierowanego drewna ani płyt meblowych (są poąłczone klejem i innymi substancjami, które nie służą dżdżownicom .

Comments are closed.