1. Tapeta – żeby nie zostały odpady wybierz tapetę na wymiar ściany. Wolisz tapetę z rolki wybierz taką z łatwym pasowaniem wzoru, by zmniejszyć ilość pomyłek. Ścinki wykorzystaj do wyłożenia szuflad, opraw je w ramki lub użyj jako tło do zdjęć.
 2. Tapetowanie innymi elementami: gazety, mapy, nuty, rysunki dzieci.
 3. Naklejki – zamiast gotowych naklejek z folii możesz użyć ozdobnej taśmy papierowej lub samodzielnie powycinać wzory z samoprzylepnego papieru.
 4. Obrazy, grafiki – nawet nieidealna ściana może być fajnym tłem do obrazów, grafik czy kompozycji.
 5. Tkaniny – pamiętasz dywany na ścianach w starych czy makatki? Zainspiruj się i zrób współczesna wersję – ciekawa chusta, piękna tkanina, ogromna makrama nie tylko stanowi ciekawą ozdobę, ale też ociepla – izoluje od zimnej ściany.
 6. Boazeria deski, deseczki, lamelki – użyj ścinków, płyt meblowe, starych drzwi, desek rozbiórkowych, palet. Zachowaj umiar, niech to będzie akcent na ścianie lub jedna ściana. Chyba, że marzysz o powrocie PRL.
 7. Panele tapicerowane – możesz je zrobić samodzielnie z tektury lub dykty meblowej, pianki/gąbki, owaty i tkaniny lub worków po kawie, banerów reklamowych
 8. Kolekcje – zbierasz coś ciekawego? Nawet niepozorny element powtórzony wielokrotnie (multiplikacja, element powtarzalny) może dać ciekawy efekt. Proszę niech to nie będą płyty CD, ale winyle jak najbardziej J
 9. Zabudowa meblowa. A może biblioteka na całej ścianie? Możesz mieć niemiłe skojarzenia z meblościanką w wysokim połysku (zdziwiłabyś się ilu mają zwolenników), a możesz obejrzeć współczesne zabudowy meblowe od podłogi do sufitu. Tu też proponuję umiar stylistyczny lub zamierzony przewrotny pomysł (znasz na pewno kompozycje ze skrzynek po jabłkach lub rzędy podwieszonych płytkich półek na rośliny na paskach).
 10. Malowanie – banał, ale pod tym słowem kryją się też różne techniki i wzory. Ombre (cieniowanie), grafiki, pieczątki, wzory, szablony. Możesz użyć resztki farby lub testera kolorów. Zachowaj umiar! Jak szaleć to na jednej ścianie lub jej fragmencie. Im bardziej spektakularny efekt tym mniejsza powierzchnia im delikatniejszy tym więcej ścian można nim pokryć. Jeśli mimo powyższych pomysłów zdecydujesz się na malowanie przeczytaj artykuł:
  Malowanie less waste

Comments are closed.